EDM – definīcija

Elektroniskās deju mūzikas definīcija ir vienkārša. Bieži saīsināta kā EDM, elektroniskā deju mūzika ir “visa mūzika, kas tiek ražota elektroniski, vienīgi tāpēc, lai cilvēki pie tās dejotu”. Tas ir viss. Tas nav tik grūti, vai ne?

edm-definīcija

EDM – īsa vēsture

Paturot prātā iepriekšminēto, patieso definīciju, mēs varam izsekot elektroniskās deju mūzikas pirmsākumos Jamaikā, 1960. gados. Tur esošie mākslinieki mēģināja radīt jaunas mūzikas formas, pārklājot vairākus ierakstus atskaņotājā. Šis noteiktais mūzikas stils kļuva populārs nakts klubos un bāros, to sauca par Dub mūziku un būtībā bija pirmais EDM veids, pat pirms diskotēkām.

Nedaudz vēlāk, 70. gados, notika tas pats. Tomēr šoreiz tas bija cilvēks Frankie Knuckles, kurš mēģināja sajaukt dažādus žanrus, mēģinot atjaunot skaņas, pielāgojot tempu un pievienojot perkusijas. Tā radās House mūzika. Un tieši tad EDM atkarības iezīmes sāka inficēt pārējo pasauli.

Dažu nākamo gadu desmitu laikā jauni EDM žanri parādījās pasaulē, veicinot elektroniskās deju mūzikas popularitātes pieaugumu. Tagad EDM ir visplaukstošākais žanrs mūsdienu mūzikas vidē un, domājams, arī starp populārākajiem.

edm-1970-gados

EDM – žanri

EDM ir visaptverošs termins visam, kas ražots elektroniski vai galvenokārt sastāv no elektroniskiem komponentiem. Šeit mēs sadalām galvenos EDM pīlārus un pieminam dažus vadošos māksliniekus katrā žanrā.

Ambient

Apkārtējā mūzika koncentrējas uz ieraksta atmosfēru, nevis ritmu un spēku. Apkārtējā vide tika parādīta 70. gados, kad eksperimentālās mūzikas radīšanai tika izmantoti sintezatori. Galvenie mākslinieki: Bonobo, Braiens Eno, Conjure One.

Deep House

Tas, kas patiesībā tiek klasificēts kā Deep House, ir diskutējams temats, jo dažus House celiņus no pagājušā gadsimta 80. gadiem, kas nedaudz atšķīrās no pārējiem, sauca arī par Deep House. Tā vietā mēs koncentrējamies uz Deep House mūsdienu mūziku, un tam, ka īpašajam mūzikas stilam ir raksturīgas negaidītas vibrācijas, dvēseliski vokāli ar jēgpilniem tekstiem un satricinoši ritmi, kas griežas ap vienmērīgu 4/4 ritmu. Un, protams, dziļais bass. Galvenie mākslinieki: Kygo, Lost Frequencies, Robin Schulz.

deep-house

Disko

Disko ir tas, kur saduras Rhythm & Blues, Funk, Soul un Pop mūzika. Tas bija ļoti populārs 70. un 80. gados, un tas bija viens no pirmajiem elektroniskās deju mūzikas žanriem, kas kļuva tik populārs. Disko bija arī viena no galvenajām House mūzikas ietekmēm. PIEZĪME. Mēs to būtu varējuši izslēgt no saraksta, jo tajā laikā bija daudz vairāk akustisko instrumentu, nevis elektroniski ražoti elementi. Galvenie mākslinieki: Donna Summer, The BeeGees, Kool & The Gang.

Drum and bass

Drum and Bass, ko parasti saīsina par D&B vai DnB, savu izcelsmi atrada Apvienotajā Karalistē 1990. gados. Tajā ir ātras darbības, sitieni nestandarta ritmos un atkarībā no apakšžanra – neapstrādātas, smagas bass līnijas, lai mūzika liktos neapstrādāta. Galvenie mākslinieki: Black Sun Empire, Netsky, Pendulum.

drum-and-bass

Dubsteps

Lai arī Dubsteps bieži tiek sajaukts ar iepriekšminēto Drum and Bass, tas nav tik ātrs un parasti nav tik ļoti izdevies. Tomēr tai ir raksturīgi netradicionāli ritmi un tā ir plaši pazīstama noteikta skaņas elementa dēļ: ļodzinošais bass (“wub”). Galvenie mākslinieki: Royksopp, Seven Lions, Skrillex.

Elektro House

Electro House parādījās, kad Electro, kas sākotnēji bija Funk, agrīnā hiphopa un Ņujorkas Boogie saplūšana, sāka apvienoties ar House scenogrāfiju 1990. gadu beigās. Kopumā Electro House vada neapstrādāts un ievērojams bass un spēcīgs kick bungas, padarot to nedaudz par “parastās” House mūzikas versiju. Galvenie mākslinieki: Dimitri Vegas & Like Mike, Knife Party, Stīvs Aoki.

Hardcore

Hardcore, domājams, savulaik saukts ar Harcore Techno vārdu, radās Nīderlandē 1990. gados un ir neapšaubāmi vissmagākais stils šajā sarakstā. Tas ir neticami ātrs (160 BPM-200 BPM), cilvēki tos parasti raksturo kā vardarbīgu, un tā bungu intensitāti nav iespējams pārspēt. Galvenie mākslinieki: Angerfist, Neophyte, DJ Outblast.

Hardstyle

Hardstyle, kā norāda nosaukums, arī viens no smagajiem stiliem šajā sarakstā. Tomēr tas ir vairāk melodiski orientēts nekā hardcore un nav tik pilns ar troksni (atvainojiet, ļoti izturīgie hardcore fani). Tāds ir elektroniskās mūzikas spektra vidusdaļā smagais tehno un hardcore. Galvenie mākslinieki: Brennan Heart, Frontliner, Trokšņu kontrolieri

House

House ir neapšaubāmi vislielākās tradīcijas un pamati. Tas, kas Čikāgā sākās caur Frenku Knucklesu un citiem līdzīgi domājošiem cilvēkiem, paceļas virs pazemes skatuves un apmetas visas mūzikas industrijas virsotnē. Tā kā tas bija revolucionārs un svaigs, kad tas ienāca pasaulē 80. gadu sākumā, tas bija galvenā sastāvdaļa daudziem citiem žanriem, kas vēlāk atrada savu ceļu, piemēram, Techno un Trance. Galvenie mākslinieki: Frankie Knuckles, Marshall Jefferson, Todd Terry.

Progresīvais House

Progressive House ir tas, kas ir vistuvāk tam, ko daudzi kļūdaini dēvē par EDM mūziku. To bieži pavada radio draudzīgs vokāls, vienkāršas dziesmu struktūras un aizraujošas, viegli klausāmas melodijas. Progressive House ir arī tas žanrs, kuru visvieglāk sakausē ar popmūziku, un pēdējos gados sevi parādījuši daudzi piemēri (piemēram, Zedd feat. Foxes – ‘Clarity’, Afrojack feat. Eva Simons – ‘Take Over Control’, Avicii). – ‘Wake me up’). Galvenie mākslinieki: Avicii, Hardwell, W&W.

Tehno

Ja House mūzikai būtu tumšā puse, tas būtu Techno. Tas sāka savu kāpumu, kad Huans Atkinss, Derriks Mejs un Kevins Saundersons, pazīstami arī kā Bellevilas trijnieks, lika žanra pamatus. Tam liela uzmanība pievērsta atmosfērai, vienlaikus izceļot vienmērīgu, ritošu basa līniju. Galvenie mākslinieki: Karls Kokss, Deriks Maijs, Pols Kalkbrenners.

Transs

Transs mūzika ir domāta cilvēku aizraušanai ar baiļu iedvesmojošu atmosfēru, episkiem sabrukumiem un stindzinošām melodijām. Pirmās dziesmas, kuras varētu klasificēt kā transa mūziku, parādījās 80. gadu beigās, lai gan deviņdesmito gadu sākumā Transs patiesi sāka plaukt. Galvenie mākslinieki: Above & Beyond, Armīns van Buurens, Pols van Diks. Vokālais transs ir populārs apakšžanrs.